1Eyl

Saç Ekimi Nedir?

Günümüzün en büyük sorunlarından biri olan saç dökülme problemi kadın-erkek, yaşlı-genç deneden 7’den 77’ye herkes için büyük önem teşkil etmektedir. Kimi saçlarda saç güçlendirme tedavileri ile tekrar eski formuna kavuşturabildiğimiz gibi kimi saçlarda da ciddi boşluklar yada açılmalar söz konusu olduğundan saç ekimi işlemi ile yine doğal ve sık bir görüntü sağlayabilmekteyiz.

Saç ekimi işlemi; saç sorunu olan kişinin donör alanında bulunan ve testosteron hormonundan etkilenmemiş saç köklerinin, boş veya seyrek olan bölgeye transferi işlemidir. Donör alan olarak çoğunlukla hastanın iki kulağının arasında bulunan saç köklerinden yararlanıldığı gibi ekstrem durumlarda ise farklı bölgelerden de transfer işlemi yapılabilmektedir.

Saç ekimi işlemi ise kendi içerisinde ikiye ayrılmaktadır;

 • FUE Yöntemi
 • DHI(Kalem) Tekniği

 

 

Operasyon Süreci:  Saç ekimi işlemi bir gün içerisinde ortalama 6-9 saat aralığında tamamlanmaktadır. Operasyon öncesinde kişiye yaptığımız kan tahlili ile işlem açısından herhangi bir tehlike çıkmaması durumunda operasyon lokal anestezi işlemi ile başlamaktadır. Öncelikle saç foliküllerinin alınacağı donör alan uyuşturulup, simetri ve homojen dağılım çerçevesinde saç kökleri özel micro motor yardımı ile tek tek toplanmaktadır. Daha sonrasın çıkarılan kök sayısına bağlı olarak hastamızla birlikte saçlarını başlayacağı yer işaretlenir ve yüz hatlarına uygun olarak yeni bir ön saç çizgisi belirlenmektedir. Bu çizgiden itibaren de cm2 dağılımı da göz önünde bulundurularak önden arkaya doğru boş ve seyrek olan alanlara yeni saç kökleri nakledilmektedir. İşlem sonrasında hastamızın donör alanına yapılan bandaj ile operasyon tamamlanmaktadır. İşlemden 2 gün sonra yapılacak olan kontrolde hem donör alandaki bandaj çıkarılır, temizlenir hem de yeni saçlarımızın ilk yıkama işlemi yapılmaktadır. İlk yıkama işlemi hastamıza verilen eğitim ile tamamlandıktan sonra hastamız aynı şekilde 10 gün boyunca günde 1 kere evinde saçlarını yıkamak zorundadır. Daha sonrasında günlük yıkamalarına geri dönebilecektir. Yeni ekilen saçlar ortalama 1-1.5 ay içerisinde kökler deri tabakasının altında kalmak şartıyla şok dökülme sürecine girmektedir. Nitekim 3 ay sonra yeniden uzamaya başlayan saçlar, ortalama 8-12 ay içerisinde (doku-protein zincirine göre) vaat edilen görüntüye kavuşabilmektedir.

Operasyon Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler:  Saç ekimi öncesi hastalarımızın dikkat etmesini istediğimiz bazı durumlar vardır;

 • Herhangi bir ameliyat geçirmiş olan yada düzenli ilaç kullanımı olan, ciddi alerjisi olan hastalarımızın operasyondan önce danışmanlarımıza yada uzmanlarımıza bu durumu muhakkak bildirmesi gerekmektedir
 • Alkol kullanımı olan hastalarımız saç ekimi işleminden 48 saat öncesinde kesinlikle alkol tüketilmemesi gerekmektedir
 • Operasyondan bir gün önce hastamızın uykusunu tam olarak almış olmasını gerekmektedir
 • Operasyon sabahı hastamız duş almış olmalı ve sabah kahvaltısı yapmış olması gerekmektedir
 • Operasyon günü üst kıyafet olarak rahat bir giyecek tercih edilmesini rica etmekteyiz (Örneğin; gömlek, önden fermuarlı bir kıyafet yada düğmeli bir t-shirt olabilir)

 

Kimlere Saç Ekimi İşlemi Yapılabilir:  Saç ekimi işlemlerinden net bir yaş sınırlaması olmamakla birlikte genellikle 21 yaşını doldurmuş olan, herhangi bir sağlık problemi olmayan ve lokal bir alanda %50 dökülmeler yaşamış olan kadın-erkek herkesin tercih edebileceği bir cerrahi operasyondur.

Kimlere Saç Ekimi İşlemi Yapılamaz:  Saç ekimi işlemi özünde bir cerrahi işlem olduğundan operasyon öncesi bazı tetkikler yapılmaktadır. Yapılan bu tetkik ve analiz sonucunda, ciddi bir sağlık problemi olan, taşıyıcı hastalığı olan kişilere, donör alanı yetersiz olan kişilere yada hayati önem taşıyan ameliyat gerçekleştirilmiş hastalarımıza (doktor onayı gerekmektedir) saç ekimi işlemi yapılamamaktadır.

Bir cevap yazın

Güzellik ve Sağlık konusunda alanın uzman tıbbi ekiplerimizde sektöre yenilik getirmek amacıyla profesyonel hizmetler sunan bir sağlık kuruluşudur…

Bize Ulaşın !


  © 2020 Tüm Hakları Sakları. Galata Hair Clinic

  Scroll to top
  Open chat